Čo keby to bolo úplne inak..... čo keby sme tú politiku zmenili od základu a dali jej štábnu kultúru

Autor: Peter Slávik | 6.5.2015 o 13:06 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  831x

Dnes je politické spektrum na Slovensku veľmi zvláštne rozložené, s tým asi bude súhlasiť každý.

Zaujímavá situácia je však v opozícii, kde sa každý tvári ako zjednotiteľ a líder tých ostatných, ale v kontakte s nimi dochádza ku konfliktom nezlučiteľným so spoločným „životom“. Keď dvaja dokážu viac, ako je súčet práce dvoch samostatne konajúcich, volá sa to synergický efekt.

Keď ale traja dokážu menej, ako by dokázali každý sám, tak to neviem veru ako sa volá. Jediný, kto sa to snažil pomenovať bol Miňo Demovič v seriály Profesionáli, keď povedal náčelníkovi Marošovi Naďovi: „Gratulujem ti Maroško, vy ste ako kolektív vyrobili takú superbykovinu spoločne, že by ste to nedokázali ani keby sme zrátali všetky superbykoviny, ktoré každý z tohto tímu spraví sám, dokopy“

Postrehol som na sociálnych sieťach diskusie, prečo v iných krajinách sa udržia politické strany po generácie a u nás o chvíľu bude ľahšie spočítať ľudí čo nezaložili ešte stranu ľahšie, ako tých čo stranu založili.

Na politickej scéne máme na jednej strane monostranu, ktorá vládne a na druhej strane máme mnohoentitnú anarchiu neustálych sporov a výčitiek, smerom von, smerom do vnútra, diagonále a všakovako...

Na jednej strane nie je príliš dobré, keď má vládu v rukách jeden, čo si uvedomujú všetci naprieč názorovým spektrom. Je to nevýhoda aj výhoda zároveň a preto, nikdy nie dobré byť na niečo sám.

Na strane druhej však máme situáciu, že je veľa ľudí, ktorí by chceli byť jedineční a chceli sa spojiť, ale žiaľ, voľáko im to nejde.... Naháňame kameru a diktafón, aby nás natočil a keď ho doženieme tak neviem čo povedať a tak sa stáva, že nám naši politici poskytujú všakovaké audiovizuálne vnemy.... Niekedy sa pri sledovaní televízie naozaj musím pozrieť do programu, či to ešte sledujem Miňa Demoviča alebo už je to seriózna debata ústavných činiteľov a orgánov, ktorým som zveril svoju časť slobody.

Slovensko už raz doplatilo na spory po voľbách a vyústením tej situácie boli predčasné voľby. Dnes sme zasa na jednej strane v situácii, že nevieme, kto kedy s kým bude spolupracovať a či mu to vydrží.

Po voľbách budú spolupracovať, tí ktorí sa dostanú cez 5% hlasov voličov. To znamená, že pred voľbami nevieme či tá strana, ktorú budem voliť a dostane sa do zákonodarného zboru bude realizovať program, pre ktorý som ju volil (ak taký vôbec má). Neviem to, lebo keď budem voliť ľavicu a nebude mať dosť na zostavenie vlády tak sociálny program nebude, ak budem voliť liberálov tak neviem či dokážu vládnuť atď.....

A teraz myšlienka na záver:

Čo keby sa zákonodarca pozrel na delegáciu moci cez predvolebnú prizmu a nenechal to na povolebnú náhodu a handel? Skúsme otestovať politikov či vedia spolupracovať, ešte pred tým ako im dáme moc.

Čo keby sa na Slovensku zaviedli dvojkolové voľby do parlamentu? Čo by to znamenalo?

Do prvého kola by išli všetky politické strany a do druhého by sa dostali len tie, ktoré získali určitú hranicu, dajme tomu 10 percent. Do tohto prvého kola by išli strany bez personálnych nominácii, čiže by sme v prvom kole ako voliči volili hodnoty a program jednotlivých strán. Podľa posledných preferencií, čisto teoreticky by sa do druhého kola v súčasnosti dostali tak tri maximálne štyri strany.

V druhom kole by postupujúce strany zostavili personálnu kandidátku, ktorá by bola tvorená reprezentantmi, ktorí idú presadzovať program strany na základe ktorého sa dostala do parlamentu a poťažmo do vlády.

Na konci dňa by sme mali v parlamente dve tri strany, ktoré by boli jasne a vecne vymedzené názorovo a hodnotovo. Ich personálne obsadenie by bolo program reflektujúce a len ťažko by mohli alibisticky poukazovať na ústupky pre kompromisné dohody.

V konečnom dôsledku by sa na Slovensku vytvorila kultúra dvoch strán resp. dvoch názorových prúdov a politik by musel byť jasne vymedzený, politik by bol ľahšie kontrolovateľný a ťažšie by sa rétoricky odvolával na nutné ústupky a handle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?