Zbytočné referendum? Zbytočná demokracia? Zbytočné zákony?

Autor: Peter Slávik | 25.1.2015 o 15:54 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1698x

Právo a zákon chráni zákonodarný zbor a systém štátnych orgánov, ktorým štátna moc bola zverená. Zo štúdií si pamätám, že právo treba ctiť a právo je umenie dobrého a spravodlivého. Demokracia je forma vlády, kedy moc patrí ľudu a ten sa rozhodne komu správu vlády zverí. Zverujeme moc orgánom a osobám, ktorý sa o túto majú starať a dohliadať na dodržiavanie zákonov bez ohľadu na svoje osobné záujmy. Najvyššia forma demokracie je priama demokracia, čiže v našich podmienkach je to referendum.

Zákon hovorí za akých podmienok sa uskutoční referendum a ako či kedy môže byť vyhlásené. Zákon dokonca hovorí akú má tento inštitút záväznosť. Aktuálne máme právo vyjadriť svoj názor v referende o necelé dva týždne.

Referendum bolo vyhlásené v súlade so zákonom a na základe zákona. Toto je neodškriepiteľná skutočnosť. Zákon je najvyššia hodnota spoločnosti, lebo ten ju chráni pred jej deštrukciou.

Sledujem a s nemým úžasom pozorujem, ako predstavitelia zákonodarného zboru nabádajú ľudí, aby nešli k referendu. Osoby, ktoré sme si zvolili do zákonodarného zboru vo voľbách nás nabádajú, aby sme ignorovali naše najvyššie právo voľby a aby sme tento inštitút ignorovali. Boli časy kedy sa občanov nikto nepýtal na názor ale tento čas už je preč. Najväčší hlásiči demokracie a kritici všetkého možného nám dnes hovoria, aby sme ostali doma aby sme využili čas lepšie ako ísť k volebnej urne?

Prepáčte ale poslanci nie sú v parlamente, aby si robili čo chcú. Jedno referendum im vyhovuje a iné nie? Oni od pása strieľajú, že tento zákon treba dodržiavať a tento nie?

Sokrates, keď bol odsúdený na smrť vypitím bolehlavu tak ho vypil aj keď tým ukončil svoj život. Vypil ho preto, lebo si ctil zákony. Ctil si ich až do takej miery, že odmietol sa vyhnúť dôsledku zákona vo forme svojej smrti.  Neutiekol, neignoroval rozsudok smrti, lebo bol zákonný. To čo si o ňom myslel bola druhá vec, ale raz to bol zákon a zákonné rozhodnutie tak ho rešpektoval. Odkazom toho bolo práve rešpektovanie zákona ako takého, nehladiac na dobro jedinca ale na spoločnosť. Prijať zákon a potom ho ignorovať to je scestné a postavené na hlavu. Tobôž nabádať k jeho ignorancii a k znefunkčneniu.

Referendum je zákonné a riadne. Občania majú právo voľby priamo v ňom alebo aj voľby v tom či pôjdu alebo nepôjdu k urnám. Zdá sa mi ale primitívne, aby predstavitelia zákonodarného zboru nabádali na neúčasť a ignoranciu demokratického inštitútu. Poslanci NRSR boli zvolení, aby chránili a tvorili zákony. Zákon o referende resp. jeho ústavná regulácia je zákonom a oni nabádajú k ignorancii?

Vážení predstavitelia zákonodarnej moci, referendum je prejavom priamej demokracie, to nie je nástroj Vašej politickej kampane, platíme ho my občania, tak ako Vás samotných.

Nezneužívajte zákony na vlastnú propagáciu a hlavne nenabádajte ľudí k deformácii demokracie len pre svoj osobný prospech. Povedzte ľuďom ako budete hlasovať ale nenabádajte ich k tomu, aby nešli hlasovať. Príde marec 2016 a budú Vás plné obrazovky a noviny ako budete nabádať ľudí aby išli k urnám a aby neostali doma lebo je to ich právo a treba ho využiť. Budete nabádať a diskutovať či by voľby nemali byť povinné a podobné frázy. V marci budete tvrdiť, že voliť by mal ísť každý ale dnes vyhlasujete toto právo za zbytočné? Aký je v tom rozdiel, rozdiel je v tom že v marci 2016 Vám pôjde o seba samého a tu Vám to je jedno. Takto sa zákonodarca nespráva.

Rešpektujem aktuálne referendum, pôjdem aktívne vyjadriť svoj názor a budem presviedčať aj svoje okolie, aby tak tiež učinilo, je to moja vôľa a beriem ju ako zodpovednosť, ktorá mi prislúcha ako občanovi, ktorý je vďačný za demokratické prostredie v ktorom mu bolo dožičené žiť. Doposiaľ som sa zúčastnil všetkých volieb aj keď som častokrát nevedel ako sa rozhodnúť ale rozhodol som sa a volil som, nebude tomu inak ani teraz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?