Politika verzus Anarchia

Autor: Peter Slávik | 31.5.2014 o 8:37 | Karma článku: 3,77 | Prečítané:  527x

Politika je proces a model záväzného kolektívneho rozhodovania určitej skupiny ľudí  smerujúcej k dosiahnutiu určitého cieľa. Naproti tomu anarchia to je nekoordinované pobiehanie nezávislých jedincov, ktorí do seba narazia alebo idú vedľa seba len na základe náhody a tým pádom je všetko len na náhode a každom jedincovi. Prečo to píšem? Lebo stále viac sa v našej spoločnosti a na Slovensku devalvuje slovo politika a práve naopak ľudia vnímajú nezávislosť ako niečo lepšie a cnostnejšie ako je politika. Treba si však uvedomiť podstatu celého, lebo podstata je dosahovanie cieľov, spravovanie vecí verejných, často krát životy a zdravie ľudí. Cieľom nie je samotná nezávislosť alebo závislosť.

Treba si uvedomiť, že nezávislosť jedinca znamená nezávislosť každého jedinca, ide o takú nezávislosť, ktorá každému z nás dáva slobodu, až takú slobodu, že môžeme zasiahnuť do slobody iného. Preto sme ako spoločnosť vytvorili systém, v ktorom dáme časť tejto slobody práve systému, ktorý nás ochráni pred zásahom do našej slobody. Ten systém môže byť dobrý alebo zlý, ak je dobrý tešme sa, ak je zlý zmeňme ho. Pokiaľ ale chceme zrušiť systém a zveriť rozhodovanie do rúk nezávislých osôb, zveríme to do rúk nekontrolovateľnej inštancií.

Ak je skupina, ktorá niečo spoločne robí, tak musí mať politické princípy, tak ako vyplýva z prvej vety tohto príspevku, ak tvrdí opak je potrebné sa zamyslieť nad jej dôveryhodnosťou. Deklarovať dohodu skupiny ľudí nie je problém, problém je deklarovať nezávislosť a konať závisle, to je problém ba priam klamstvo.

Pred pár dňami som bol na jednom zastupiteľstve, kde sa volil mestský funkcionár. Zúčastnil som sa práve z vyššie uvedených dôvodov, lebo toto zastupiteľstvo podľa oficiálneho zoznamu má väčšinu nezávislých poslancov. Išlo o voľbu, ktorá je či chceme alebo nechceme zo zákona voľbou politickou a žiadnou inou. Práve preto ma to zaujímalo.

Bolo to milé, musím povedať. Pozrel som si rokovací poriadok, pozrel som si profily kandidátov a poďho tam. Zaujala ma jedna vec, počas prejavov kandidátov sa poslanci veľmi málo zdržovali v miestnosti, dokonca niektorí ani nekládli otázky a evidentne ich nezaujímalo čo sa deje a kto sa uchádza o danú pozíciu. Hovorím si, jasné veď určite ich vypočuli na kluboch a tým pádom je všetko jasné.... Ale potom si hovorím, ho hop tu nie sú kluby tu sú nezávislí poslanci, čiže tu nie je dohoda alebo je???? Nuž, nevieš, opýtaj sa.....

Opýtal som sa preto jednej kandidátky či bola predvolaná pred politický orgán alebo na politické fórum. Samozrejme že nie zaznela odpoveď. Hovorím si, tak táto osoba to robí X rokov a ona sa nejde prezentovať a nechá to len tak na náhodu či možné žrebovanie, ktoré bezmála by hrozilo, veď to je nezodpovedné už len voči svojej rodine.

A čo tí poslanci, ak toto celé dopadne, keď tu nikto nepočúva prejavy kandidátov, zároveň ich nevypočuli pred tým, ani tých čo sú vo funkcii ani tých čo sú nové tváre, no neviem, niečo mi tu nesedí....

Samozrejme, že poslanci sa po mnou položenej otázke začali búchať do hrudí ako sú nezávislí a aké politické obvinenia tu padajú... Ja som sa síce usmieval, ale zároveň si hovorím, kto nám to tu rozhoduje o veciach verejných.

Pokiaľ sú nezávislí a nepočúvajú kandidátov, ich rozhodnutie bude nezodpovedné, lebo nebudú môcť zodpovedne rozhodnúť a pokiaľ teda tvrdia, že sú nezávislí a hovoria, že sa nedohodli vopred, tak buď klamú alebo bude ich voľba absolútne náhodná a nezávislá aj od ich zodpovednosti....

Hlasovanie dopadlo tak, že ako náhodou vyhrala kandidátka, ktorej som položil danú otázku, na ktorej sa náhodou zhodli nezávislí poslanci, ihneď opustila miestnosť, keďže bola zvolená. Nezávisle tváriaci sa poslanci sa nezávisle zhodli na tom, že treba nezávisle schváliť odmenu novo nezávisle zvolenej nezávislej funkcionárke bez ohľadu na zaužívanú rozhodovaciu činnosť a zvyklosti a bez ohľadu na výsledky práce, ktoré by sa nedali hodnotiť aj tak v jej neprítomnosti....

Prečo píšem tento blog? Píšem ho preto, lebo sa mi nepáči, keď niekto robí niečo a tvrdí že robí iné len aby vyzeral dobre. Keď niečo robím, mám byť zodpovedný a priznať sa k tomu a nie klamať.

Práve toto si my občania zamieňame, berieme politiku ako zlo a nezávislosť ako dobro. Politika môže byť zlá aj dobrá, nezávislosť bude vždy smerovať ku katastrofe lebo je to anarchia, skôr alebo neskôr Vám anarchia prerastie do Tyranie, to od sledoval už Sokrates a Aristoteles a je to naozaj tak.

Politický systém je vytvorený a pomenovaný na to, aby ho občan mohol kontrolovať, politického strany, politici a politické hnutia sa dajú identifikovať a podľa programu kontrolovať či predpokladať ich konanie. Keď sú dobré pravidlá a zvolíme si zodpovedných reprezentantov, bude politika dobrá. Ak si zvolíme nezávislých, ktorých princípom je že sú nezávislí čiže bez pravidiel, ktoré občan môže očakávať, je len otázka času, kedy sa táto bez pravidiel a hraníc odovzdaná moc zvrhne na diktát......

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?