Nie, nie je to správne

Autor: Peter Slávik | 5.1.2013 o 14:40 | (upravené 5.1.2013 o 15:11) Karma článku: 17,07 | Prečítané:  2534x

V týchto dňoch sa deje niečo, čo v našej histórii nemá obdobu, niečo čo je nie vlastné pre demokraciu ako takú. Hlava štátu, ktorá na svojich ramenách nesie snáď asi najvyššiu legitimitu od nás občanov, túto legitimitu zneužila na bezprecedentné konanie v duchu vlastnej politickej ješitnosti v rozpore s najvyšším zákonom štátu. Pán prezident narušil chod ústavných orgánov a tento svoj počin aj deklaroval oficiálne. Niet pochýb o tom, že jeho konanie je nanajvýš rozporuplné.

My občania máme legitímne právo sa cítiť podvedení, dáva nám to dôkaz, že aj tá najvyššia deklarácia dôvery získaná vo voľbách (prezidentských či parlamentných) môže byť rozhodnutím, ktoré s odstupom času sa nemusí javiť ako správne. Pán prezident akokoľvek je volený, je symbolom ústavnosti a právneho štátu.

Argumenty ohľadom pomeru legitimity prezidenta v pomere k jeho kompetenciám nie sú na mieste. Pokiaľ existujú argumenty, že by prezident mal mať väčšie kompetencie, nakoľko získava svoj mandát priamo od zdroja moci, sú na mieste v rovine teoreticko-právnej a môžu byť diskutované pri eventuálnej zmene ústavného systému v Slovenskej republike. Pokiaľ však máme v platnosti ústavu v danom znení, mala by byť záväznou pre každého z občanov v neposlednom rade aj pre hlavu štátu. Postavenie hlavy štátu bolo jasné pri každej voľbe prezidenta a úspešní či neúspešní kandidáti vo voľbe mali predsa za to, že v daných medziach musia danú funkciu vykonávať. Prezidentovi nie je zverená kompetencia svojou činnosťou meniť ústavné zvyklosti či ústavný systém, nie je tomu tak ani v prípade menovania či nemenovania Generálneho prokurátora.

Nie, nie je to správne, aby sa diali veci, ktoré nám narušujú ústavné istoty, nie, nie  je to správne, aby právo a spravodlivosť boli rušené najvyššími predstaviteľmi štátu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?